Site Rengi


ADİLE TEYZEMİZ

Anne ve babalarımızın çocukluğunda unutamadığı, uyumadan önce mutlaka izlediği, hatta isminin söylenmesi için sabırsızlıkla beklediği, Adile teyzemiz….

Dünya Tiyatrolar günü nedeniyle bu ay, Adile Teyzemizle geçmişin pencerelerini araladık.

BİR DÖNEMİN ÇOCUKLARINI ‘’UYKUDAN ÖNCE’’ MASALLARIYLA BÜYÜTMÜŞ ELMA YANAKLI, TONTON HAFİZE ANAMIZ, ADİLE NAŞİT’İN İŞTE

HAYAT HİKAYESİ

17 Haziran 1930’da Istanbul’da doğan Adile Naşit’in asıl adı Adile Keskiner’dir. Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit’in kızıdır. Adile Naşit, sanatçılarla dolu bir ailede büyümüştür. Dedesi Kemani Yorgo Efendi, anneannesi ise, zamanının meşhur kantocularından olup, lakabı Küçük Verjin dir. Ağabeyi Selim Naşit ve 1950’de evlendiği ilk eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıdır. 

Tiyatro ile 14 yaşında tanıştı. İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girerek, sahneye adımını attı. Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in Temmuz 1982’deki ölümünden sonra 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce (1928-2015) ile gizlice evlendi.

Adile Naşit, 16 yaşındaki oğlu Ahmet’i 16 Haziran 1966 tarihinde kaybetti. Kalbi delik olan Ahmet’in kalp ameliyatı başarılı geçmesine rağmen sonrasında fenalaşarak komaya girdi ve kurtarılamadı.

Sırasıyla Muammer Karaca Tiyatrosu, kendi kurdukları tiyatro topluluğu, yine kendilerinin kurduğu Naşit Tiyatrosu ve Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü tiyatrolarında aktif olarak rol aldı. Aralarında Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın da bulunduğu müzikallerde de rol alan Naşit, 1947 yılında sinemadaki ilk deneyimini Yara filmiyle gerçekleştirdikten sonra 1970’lerle birlikte birçok projede yer aldı.

Bu yıllarda ‘İşte Hayat’ filminde oynadı ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Altın Portakal Ödülü’ne layık görüldü. Adile Naşit, özellikle Hababam Sınıfı serisindeki ‘Hafize Ana’ karakteriyle zihinlere kazınırken Neşeli Günler gibi filmlerdeki rolleriyle de unutulmazlar arasına girdi.

Tek çocuğu Ahmet’i kaybettikten sonra iyice çocuklara yöneldi. TRT’de 1980 yılında masalcı teyze karakteriyle, “Uykudan önce” isimli çocuk programıyla birlikte masalcı teyze diye anılmaya başladı. Masal ve öykü anlattığı bu program tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi gördü. Tiyatro oyunları ve sinema filmlerinde yarattığı ‘’anne’’ karakteri, kendine has özelliklerini doğru bir şekilde aktarımı onu Türk Sineması’nın unutulmazları arasına kattı. Üstüne bir de kuzucuklarının sevgisi vardı. Bu karakter onun 1985’te ”Yılın Annesi” seçilmesini sağladı. Bu onun hayattan aldığı en özel ödüldü.

Hababam Sınıfı’ndaki rolü öyle çok sevildi ki, bugün bile sadece onun için seriyi açıp tekrar izleyenler az değil! Canlandırdığı rollere verdiği ruh kadar, jest ve mimikleriyle de herkesin sevdiği isimdi.

Türk sinemasının en özgün ve önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen usta sanatçı 11 Aralık 1987’de 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu hayata veda etti.

İŞTE ADİLE TEYZEMİZDEN BİR NOSTALJİ

“UYKUDAN ÖNCE” MASALI

“Dinlemek için resmin sol üst köşesindeki hoparlöre tıklayınız “

HAZIRLAYANLAR : ÜMMİYE KARATAY DİKMEN – NUR ÖZYEŞER CİNEL – AYNUR ÖZKAN

08 Mart 2021
310 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?