Site Rengi


Ayşegül

Çocukluğumuzda hepimizin evine konuk olmuştur, Ayşegül. Kimi zaman meraklandıran, kimi zaman maceraya sürükleyen ve kimi zaman da kahkahalarımıza ortak olan Ayşegül. Bizler onunla büyüdük. Çoğu zaman onun yerine koyduk kendimizi, onun serüvenlerini okurken hayallere daldık. Kendimizi keşke… derken bulduk. Biz Ayşegül’ü gerçekten çok sevdik.     

1954 yılında Gilbert Delahaye’in yazdığı ve Marcel Marlier’nin resimlediği, orijinal adıyla Martine, yani Ayşegül, iki küçük erkek kardeşi, annesi, babası ve kendi gibi şirin arkadaşları olan bir kız çocuğudur.

1965 yılında ülkemizde yayınlanmaya başlamasıyla, bizler onunla tanıştık. O küçük kütüphanemizde olmazsa olmaz öykü kitabılarımız arasında yerini aldı. Geçmişte onun serüvenlerini okuyan çocuklar, artık büyük anne ve büyük baba olmaya başladılar. Ayşegül’ün maceralarına katılma sırası, şimdi torunlarına geldi.Ülkemizde ki ilk Ayşegül kitapları; Ayşegül Okulda, Ayşegül Sirk Cambazı, Ayşegül Seyahatte, Ayşegül Hayvanat Bahçesinde kitaplarıdır. Ayşegül kitapları sırasıyla Sümer, Yeni Sümer, Alpagut, Aksoy, Marsık ve son olarak Yapı Kredi Yayınları yayınlamıştır.

Öyküsü kadar resimlemeleriyle de ruhumuza hitap eden, serüvenlerini doyasıya okuduğumuz bu kitap; çocuk edebiyatına kazandırılmış, yeni nesil çocuklarının da mutlaka hayatlarına dokunması gereken çok değerli bir kitapdır.Yazarımıza EÇED olarak teşekkür ediyoruz…

HAZIRLAYANLAR : NUR ÖZYEŞER CİNEL – ÜMMİYE KARATAY DİKMEN – AYNUR ÖZKAN

                         

30 Nisan 2021
151 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?