Site Rengi


FERMUDE NİNE İLE ÇOCUKLUĞUNA YOLCULUK

FERMUDE NİNE İLE ÇOCUKLUĞUNA YOLCULUK

78 yaşında, ev hanımı olan Fermude ninemiz; 2 çocuk, 4 toruna sahiptir. Torunlarıyla birlikte olmaktan, onlarla oyun oynamaktan çok mutlu olduğunu belirten ninemizle, çocukluğunda oynadığı oyunlar ve oyuncaklar hakkında kısa bir söyleşi yaparak, geçmişin penceresini araladık.

Fermude nine bize hatırladığın kadarıyla biraz çocukluğundan bahseder misin?  Nasıl bir çocuktun?

Arkadaşlarımla oyun oynarken ben ne istersem o, olurdu. Oyun oynamaya çağırdıklarında onlara oyun önerisinde bulunurdum. Arkadaşlarımda kabul ederdi. Oyun oynarken, heyecanla kendimi oyuna verirdim, hep mantığımla, doğru düşünerek hareket ederdim. Aramızda hiç kıskançlık mızıkçılık olmazdı. Erkeklerle oynamayı hep daha çok tercih etmişimdir.

Çocukken hangi oyunları oynardın?

Oturup oyun oynamaya da vaktimiz yoktu. Ev çok kalabalıktı. Kalabalık bir aile olunca oyun oynamaya ihtiyaç duymadık. Oynadığımız oyunlarda saklambaç, çelik çomak, ip atlama, yağ satarım bal satarım oyunlarından ibaretti. Evcilik hiç oynamadım. Çünkü evcilik oyununu evimizde oynamamız gerekiyordu. Annem buna asla müsaade etmiyordu. Evde ise babanem başımızda bekler bizde, el el üstünde kimin eli var oyununu oynardık. Bazı akşamlar ise komşu ve akrabalarımızla bir araya gelir onların çocuklarıyla ve yetişkinlerle fincan oyunu oynardık. Hem çok mutlu olur, hemde doyasıya eğlenirdik.

Çocukken oyunlarını nerede oynardın?

Bahçede oynardık oyunlarımızı… evimizin karşısında çok büyük bahçeli bir ev vardı. Oraya gidip oynardık. Oyunlarımızın çoğu hep dışarda açık alanda geçerdi.

Oyunlarını oynarken hangi materyalleri (araçları) kullanırdın?

İp, aşık kemiği, çelik çomak, fincan oynardık. Kız kardeşlerimle olunca sırayla bebek oynardık.

Fermude nine hiç oyuncağın oldu mu? Hangi oyuncağın oldu?

Nerdeee… öyle oyuncak yoktu ki. Babam bize İstanbul’a gittiği zaman bir tane bebek getirmişti. Biz kız kardeşlerimle onu paylaşarak oynardık. Erkek kardeşlerime de tenekeden arabalar, trenler getirirdi. Amcamın oğlu bize bayramlarda, Şak Şak yapardı. Onunla oynamak çok hoşuma giderdi. Birde komşumuz ipek kozasından minik bebekler yapardı, ama onu ben hiç oynamadım.

Fermude  nine hiç çocuklarınızla ve torunlarınızla oyun oynadınız mı?

Çocuklarımla oyun oynayamadım. Çünkü evimize gelen giden çok oluyordu. Ev işleri, misafir derken meşguliyet fazlaydı. Öyle şimdiki gibi her şey otomatik değildi. Her iş insan gücüne bakıyordu. Değil çocuklarımla oyun oynamak, oturacak zamanım bile yoktu. Ayrıca çocuklarımın kendi arkadaşları vardı. Onlar arkadaşlarıyla oynuyorlardı. Bana ihtiyaç yoktu. Torunlarımla ise oyun oynadım bebekliklerinde annelerinin işi olduğunda onları oyalamak için yanlarında oturup oynadım. Bazen onlarla bir araya gelip oyun planladık.  Onlarla evcilik, doktorculuk ve onlar ne isterse oynadım. Bazen de birlikte resim yaptık. Torunlarımı görmek ve onlarla oyalanmak hoşuma gidiyor. Ama onların kurdukları oyunlar çok farklı, bir sürü oyuncakları var. Biz onun bir tanesine sahip değilken, onlar bu oyuncakların değerini pek bilmiyorlar. Oraya buraya atıyorlar. Daha bir oyunu bitirmeden, diğerine geçiyorlar. Erkek torunum robotlar, Legolar ve tabletle oynuyor. Zamane çocuklarına yetişmek, onların dilinden anlamak çok zor. Bizim oynadığımız oyunları pek oynamıyorlar.

     Çocuklarınıza yada torunlarınıza hiç oyuncak hazırladınız mı?

Çocuklarıma oyuncak hazırlamadım. Torunlarımın bebeklerine yelek, hırka ördüm, gelinlik etek diktim. Ancak torunlarım bazen beni ziyarete geldiklerinde canları sıkıldığında; fincanlar, kaşıklar, baş örtüleri, tabure, şemsiye, evde ne varsa oyun kursunlar, diye verirdim. Onlarla nasıl oynayacaklarını gösterirdim. Torunlarım özellikle bu eşyalara çok ilgi gösteriyorlardı, Hatta küçük torunum geldiğinde getirdiği oyuncaklarla oynamaz, doğrudan vitrini açar ve oradaki eşyalarla oynar. Buda beni mutlu ediyor tabiî ki…

Fermude nine şuan çocuk olsaydın, torunlarının hangi oyuncaklarıyla oynamak isterdin?

Her ne kadar kendime ait bir bebeğim olmasa da, ben bebekleri çok severdim. Bebeklerim olsaydı da oynamaya kıyamaz onları sırayla dizer, vitrin rafını süslerdim. Torunlarımın çeşit çeşit bebekleri vardı onlarla oynamak isterdim. Erkek torunumun da çok farklı arabaları var birde onlarla oynamayı tercih ederdim.

Fermude nine çocuklara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Anne babaları onları çok seviyor, ilgileniyor. Ne büyük bir kazanç onlar için. O  yüzden   ellerindekilerin kıymetini bilsinler. Zaman istesen de geri gelmiyor… Şimdiki oyuncaklar çok güzel, çok eğitici bol bol oyun oynasınlar ancak dinlenmeye de zaman ayırsınlar. Açık alana çıksınlar. Aileleri onları sık sık dışarı, arkadaşlarıyla birlikte oynamaları için, çıkarsınlar.

Fermude ninemize, bu güzel sohbeti için teşekkür ediyor ve EÇED olarak sağlıklı, mutlu bir yaşam temenni ediyoruz…

HAZIRLAYANLAR :NUR ÖZYEŞER CİNEL –  ÜMMİYE KARATAY DİKMEN – AYNUR ÖZKAN

30 Kasım 2020
337 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?