Site Rengi


Hanım Nine İle Söyleşimiz

73 yaşında ev hanımı olan Hanım ninemiz; 4 çocuk, 11 toruna sahiptir. Torunları ile birlikte olmaktan , onlar ile oyun oynamaktan çok mutlu olduğunu belirten ninemizle, çocukluğunda oynadığı oyunlar ve oyuncaklar hakkında kısa bir söyleşi yaparak geçmişin penceresini araladık.

Hanım nine bize hatırladığın kadarıyla biraz çocukluğundan bahseder misin? Nasıl bir çocuktun?

Kalabalık bir ailede doğdum. Babam muhtar olduğu için misafirimiz çok olurdu, işimizde çok olurdu. Bu nedenle çoğu zaman anneme yardım ederdim. Hayvanlarımız vardı, onlara bakardım. Boş zamanlarımızda oyunlar oynardık arkadaşlarımız ile. Çocukluğum bu şekilde geçti.

Çocukken hangi oyunları oynardın?

Arkadaşlarımız ile oyunlarımız genelde sek sek oyunu, 5 taş oyunu, yakalamaca, saklambaç oyunu oynardık.  Ağaçtan sapan yapardık. Evcilik oyunu oynarken kendi bebeğimizi ağaçtan kendimiz yapardık. Eski kıyafetlerden elbise dikerdik. Çamurdan tabak, tencere yapardık.

Çocukken oyunlarını nerede oynardın?

Sokakta çok oynardık ama sokak dediğim oturduğumuzun evin çevresinde ya da akrabalarımızın bahçesi olurdu. Evimizde ise annemin uygun gördüğü bir alanda evcilik oyunu oynardım.

Oyunlarını oynarken hangi materyalleri (araçları) kullanırdın?

Doğa da ne varsa bizim oyuncağımız olurdu. Taş, ağaç, toprak…. Eskiyen ya da küçülen kıyafetlerden de oyuncaklarımıza kıyafet, yastık dikerdik.

Hanım nine hiç oyuncağın oldu mu? Hangi oyuncağın oldu?

Nerdeee… öyle oyuncak yoktu ki.  Ailem hiç oyuncak almadı. Kendi oyuncağımızı kendimiz yapardık.

Hanım nine hiç çocuklarınızla ve torunlarınızla oyun oynadınız mı?

imde geçim kaygımız çoktu. Eşimle çok çalıştık. Bu nedenle çocuklarım ile oyunlar oynayamadım. Ama torunlarımla evcilik oyunu, araba oyunu oynayarak, onların oyunlarına eşlik ettim.

Çocuklarınıza, torunlarınıza yada onların çocuklarına hiç oyuncak hazırladınız mı?

       Evet. Çocuklarıma, kendi çocukluğumda oynadığım oyuncakları dikerek, örerek hazırladım. Bez bebek diktim. Sapan yaptım.. Bebeklerine kıyafet ördüm. Torunlarımada bebek ördüm.

     Hanım nine şuan çocuk olsaydın, torunlarının çocuklarının, hangi oyuncaklarıyla oynamak isterdin?

      Benim çocukluğumda biz hep dışarda doya doya oynardık. Şimdi ki cocuklar hep evde. Oyuncaklar sağlam değil. Sağlıklı değil. Tabiki hiç görmediğim bir sürü şeyin oyuncağını yapmışlar. Mutfak eşyaları, bebekler gerçek gibi, belki onları tercih edebilirdim. 

Hanım nine çocuklara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

      Büyüklerini sevsinler, kücüklerini saysınlar. Büyükler çocukların kötü olmasını istemezler. Okullarını mutlaka okusunlar. Meslek sahibi olsunlar. Evlatlar asla anne babalarının gözünde büyümezler, hep çocuk kalırlar…..

Hanım ninemize, bu güzel sohbeti için teşekkür ediyor ve EÇED olarak sağlıklı, mutlu bir yaşam temenni ediyoruz…

HAZIRLAYANLAR : AYNUR ÖZKAN – NUR ÖZYEŞER CİNEL – ÜMMİYE KARATAY DİKMEN

02 Şubat 2021
202 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?