Site Rengi


KUDRET NİNEMİZ İLE GÜZEL BİR SÖYLEŞİ

KUDRET NİNEMİZ İLE GÜZEL BİR SÖYLEŞİ

94 yaşında, ev hanımı olan Kudret ninemiz; 4 çocuk, 14 torun ve 8 torun çocuğuna sahiptir. Çocukları ve torunları ile birlikte olmaktan, onlarla özellikle geçmiş yaşantısı hakkında sohbet etmekten çok mutlu olduğunu belirten ninemizle, çocukluğunda dinlediği masallar hakkında kısa bir söyleşi yaparak, geçmişteki masal yolculuğumuza sizleri de davet etmek istedik.

Kudret nine bize hatırladığın kadarıyla biraz çocukluğundan bahseder misin? 

Bizim zamanımızda yokluk çok fazlaydı, elektriklerimiz yoktu, şimdiki çocukların oynadığı tarzda oyuncaklarımız da yoktu. Köy yerinde yaşıyorduk. İşimiz hiç bitmezdi. Biz çocukken de annemize babamıza tarlada ve bahçede yardım ederdik. Fırsat buldukça da yaşıtlarımız ile oyunlar oynardık. Saklambaç, körebe, beş taş  en çok sevdiğim oyunlardı. Okul zamanı, okul teneffüsleri haricinde gündüz vakti özellikle kış mevsiminde fazla oyun oynayamazdık eve gelir gelmez ödevlerimizi yapardık ki gece karanlıkta ödevlerimizi yaparken zorlanmayalım diye. Ödevlerimizi bitirince gaz lambası veya mum ışığında oyunlar oynardık tabiki. Yokluk vardı yavrum ama biz çocukken çok mutluyduk.

Çocukken masal dinler miydin?

Ahhh yavrum dinlemez miyim  çok da severdim  masal dinlemeyi. Soğuk ve uzun kış gecelerinde dinlenilen masalların zevki hiç bitmez. Köy yerinde akşam olunca komşular birbirine gider sohbet ederdi. Biz de akranlarımızla oyunlar oynardık. Köyümüzde masalları çok iyi anlatan teyze ve amcalar vardı. Herkes onlar gibi güzel anlatamazdı. Akşam oturmasına o amcalardan ya da teyzelerden biri geldi mi mutlaka masal anlatılırdı.

Masalı sadece çocuklar mı dinlerdi?

Hayır yavrum. Akşam oturmasına masal anlatan teyze yada amca geldi mi mum ışığında çocuklardan yaşlısına  herkes çember olarak yere oturur pür dikkat masalı dinlerdi. Hiç bitmesin isterdik. Öyle ki masaldaki kahramanlar bazen rüyalarıma girerdi.

Peki her akşam masal anlatılır mıydı?

Nerdeee yavrum, dedim ya köyde iş hiç bitmezdi… Ama  insanlar akşamları genellikle oturmaya birbirine giderdi. Masal anlatan teyze yada amcaların işi yoksa ve oturmaya geldiyse çocuklar “masal anlat, masal anlat” diye tuttururdu. Masallar daha çok uzun kış gecelerinde anlatılırdı. Gündüzler uzun olduğu vakitler işler de yoğun olurdu. Kış gecelerinde haftada 2-3 kez masal dinlediğimiz olurdu.

Kudret nine sen torunlarına masal anlattın mı?

Anlattım ama benim çocukluğumdaki kadar çok değildir. Onların oyuncakları, tabletleri, boyama kitapları, hikaye kitapları,cep telefonları var. Daha çok onlarla ilgilenmeyi seçiyorlar. Masal dinlemek onlara sıkıcı gelebiliyor, çabuk sıkılıyorlar. Onların imkanları bizim çocukluğumuza kıyasla çok çok iyi, yine de çok çabuk mutsuz olabiliyorlar. Sık sık mutsuz olduklarını gördüğümde çok üzülüyorum.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kudret-nine.jpg

Dinlediğin masallardan en çok hangisinden etkilenmiştin? Hatırlıyor musun?

Çok masal dinledim keşke unutmasaydım ama yaşlandım artık yavrum akılda tutamıyorum. Hörü kızının anlatıldığı masal beni çok etkilemişti.

Dinlediğin bu masalda ne anlatılıyordu hatırladığın kadarıyla bize anlatır mısın?

Hörü kızı üvey annesinden çok eziyet görmüş ama çok sabreden, periler gibi güzel mi güzel bir kızmış. Çok da çalışkanmış verilen her işi sıkılıp bunalmadan yapan, yaptığı iş beğenilmese bile sabırla “peki anne” deyip kalp kırmayan bir kızmış. Çektiği eziyetlere de içten içe üzülüyormuş. İşte bu kızın yaşadıkları anlatılıyordu bu masalda. Masalın sonunda padişahın oğlu hürü kızına aşık oluyor ve çok mutlu bir yaşam sürüyordu. Dinlerken çok üzülür ama sonunda erdiği mutluluğu duyunca da sabrın mükafatının ne kadar da büyük olduğunu düşünüp sevinirdim.

     Dinlediğin bu masallar öğretici miydi? Çocuklara neler öğretiyordu?

Kesinlikle öğreticiydi. Genellikle sonu mutlu biterdi. Çok olağan üstü olaylar da olurdu anlatılan masallarda. Dev anası, anka kuşu, şamdan kız, konuşan kaval gibi gerçekten uzak kahramanlar de olurdu ama çocukken bizim çok hoşumuza giderdi. Dinlediğim masalların çoğu  aklımda kalmasa bile çalışkanlığın, dürüstüğün, yardımseverliğin, hoşgörünün kazandığı; kibirliliğin, tembelliğin, kurnazlığın, yalan söylemenin kişiye her zaman zarar veren davranışlar olduğunu masallar ile öğreniyorduk.

Kudret nine çocuklara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Şimdiki çocuklar imkanları açısından çok şanslılar. Anne babaları onlara zaman ayırıyor ve ilgileniyor. Zamanını doyasıya güzel geçirebilecekleri herşeyleri var. Ama bizim en güzel değerlerimizden biri olan masallarımızı pek bilmiyorlar. Hem anne babalarıyla hemde büyük anne ve büyük babalarıyla daha keyifli zamanlar geçirmeleri için masallar anlatılmalı, onlar da çocuklarına anlatmalı. Günümüz çocukları da masal dinlemenin  keyfine varsınlar…

Kudret ninemize, bu güzel sohbeti için teşekkür ediyor ve EÇED olarak sağlıklı, mutlu bir yaşam temenni ediyoruz…

HAZIRLAYANLAR :NUR ÖZYEŞER CİNEL –  ÜMMİYE KARATAY DİKMEN – AYNUR ÖZKAN

02 Ekim 2020
311 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?