Site Rengi


Muharrem Dede Anlatıyor

65 yaşında, emekli asker olan Muharrem dedemiz; 2 çocuk, 4 toruna sahiptir. Torunlarıyla birlikte olmaktan, onlarla oyun oynamaktan çok mutlu olduğunu belirten dedemizle çocukluğunda oynadığı oyunlar ve oyuncaklar hakkında kısa bir söyleşi yaparak, geçmişin penceresini araladık.

Muharrem dede bize hatırladığın kadarıyla biraz çocukluğundan bahseder misin?  Nasıl bir çocuktun?

Sokakta oyun oynamayı seven, arkadaşlarımla birlikte olmaktan hoşlanan bir çocuktum. Mahallede bütün gün akşam ezanına kadar oyun oynar, akşam yaralı dizlerle, yırtılmış ve dağılmış elbiselerimle eve dönerdim. Annem beni evimizin bahçesinde küçük banyoyaya benzeyen bir alanda yıkar eve öyle alırdı. Oyunun dışında, mahallede büyüklere yardım eder, eşyalarını taşır, bazende getir götür işlerini yapardım. Arkadaşlarımla en çok sevdiğimiz yaramazlık ise, evlerin kapılarında bulunan topmalara ip bağlayıp, kapıları çalmaktı. Eskiden kapılar tahta kapı ve her kapıda da zil yerine büyük bir tokmak vardı. Tokmağın üzerindeki ip görünmediği için o kapıyı defalarca çalardık, taki ev sahibi durumu farkedene kadar… durum fark edilince hemen kaçardık. Bu bize çok eğlenceli gelirdi. Birde eniştemin eşek arabası vardı, onu sürmek, ona binmek çok hoşuma giderdi.

Çocukken hangi oyunları oynardın?

  Çelik çomak, uzun eşek, saklambaç, gazoz kapağı, okkel (taşla oynanan sek sek oyunu), bizim deşenek dediğimiz misketle oyun, hayvanların eklem yerlerinde bulunan kemiklerle aşık oyunu, top, lastik döndürmece oyunları oynardık.

Çocukken oyunlarını nerede oynardın?

Daha çok sokakta ve bahçede oynardık.

Oyunlarını oynarken hangi materyalleri (araçları) kullanırdın?

Gazoz kapakları, aşık kemikleri, kayısı çekirdekleri, deşenek (misket), bisiklet, araba lastiği, makara ve telden yapılmış arabalarla oynardık.

Muharrem dede hiç oyuncağın oldu mu? Hangi oyuncağın oldu?

         Satın alınmış kendimize ait bir oyuncağımız olmadı. Sadece mahallede oturan varlıklı bir aile vardı. Onlar bana sünnet hediyesi olarak, büyük bir traktör getirmişlerdi. Annem oyuncaktan sünnet hediyesimi olur? diye beğenmedi. Oyuncağı nereye koydu? bilmiyorum ama, ben oyuncakla hiç oynayamadım. Birde babamın bisikleti vardı ona gözü gibi bakardı 20 sene bindiği bisikletini ben 1 senede hurdaya çıkarmıştım. Onun dışında oyun araçlarımızı kendimiz yapardık. Telden araba yapardım kendime, kapaklar, şişeler, makaralarla çok oyuncak yaptık ve oynadık. Tahtadan altı tekerlekli (tornet) kaykay gibi oyuncağımız vardı 2- 3kişi biner birbirimizi iterek giderdik. Çokta keyif verirdi doğrusu…

    Muharrem dede hiç çocuklarınızla ve torunlarınızla oyun oynadınız mı?

       Çocuklarımla oturup oyun oynayamadım. Çalışmaktan vakit bulamıyordum, eve gelincede yorgun oluyordum. Belkide onlarla oyun oynamak aklımıza gelmiyordu. Onlara oyuncak alıp veriyorduk, kendi kendilerini oyalıyorlardı. Kısacası şimdiki babalar gibi çocuklarımıza oyun oynama zamanı ayırmıyorduk. Ancak çocuklarımı oyun parklarına, özellikle bayramlarda luna parka götürürdüm. Onları mutlaka gezdirir eğlendirirdim. En büyük zevkimiz aile çay bahçelerine gidip onlarla gazoz içmek ve onların oradaki diğer çocuklarla oyalanmalarını sağlamaktı. Torunlarıma çocuklarıma ayırmadığım oyun zamanını bol bol ayırıyor ve doyasıya oynuyorum. Ama bazen de kafam gürültüyü götüremeyebiliyor. Ozaman torumlarımı anne ve babasına bırakıyorum. Torunlarıma bol bol oyun oynaması için oyuncak alırım bu onların çok hoşuna gidiyor, benide mutlu ediyor. Sık sık parka götürürmek koşturmalarını görmek bana zevk veriyor. Bundan doyum sağlıyorum. Onları uzun süre görmezsem çok özlüyorum. Şu korona sürecinde onlardan ayrı kalmak beni çok mutsuz etti. Telefonla iletişim kurmak bile yetersiz geldi. Sizin anlayacağınız çocuklarımla oynamadığım kadar torumlarımla oynuyorum. Ama onların kurdukları oyunlar çok farklı, bir sürü oyuncakları var. Biz onun bir tanesine sahip değilken, onlar bu oyuncakların değerini pek bilmiyorlar. Oraya buraya atıyorlar. Daha bir oyunu bitirmeden, diğerine geçiyorlar. Hep teknolojik oyuncakları tercih ediyorlar. Zamane çocuklarına yetişmek, onların dilinden anlamak çok zor olabiliyor. Çoğu zaman onlardan yeni kelimeler öğreniyorum. Telefon ya da bilgisayarda bilmediklerimi onlar öğretiyorlar, bazende alay konusu olabiliyorum.

     Çocuklarınıza, torunlarınıza hiç oyuncak hazırladınız mı?

       Çocuklarımın oyuncakları vardı. Onlara öyle çok oyuncak yapmadım. Bazen okul ödevleri olursa yardımcı olup, tahtadan telden bir şeyler yapıyorduk. Öyle oyuncak hazırlamak bizim zamanımızdaydı. Bulduğumuz malzemeleri değerlendirirdik. Şimdi çocuklarımdan ziyade torumlarıma basit oyuncaklar yapıyorum. Birlikte plastik peynir kutusundan araba, tahta parçalarıyla kukla yapıyoruz. Torunlarımın bize geldiğinde oyuncaklarıyla oynuyorlar, bazende evde ne varsa o malzemelerle oyun kuruyorlar. Ama onlar söylediğim gibi çizgi film izlemek, bilgisayar oyunları oynamak gibi teknolojik oyunlardan hoşlanıyorlar onları ben pek anlayamıyorum.

       Muharrem dede şuan çocuk olsaydın, torunlarının çocuklarının, hangi oyuncaklarıyla oynamak isterdin?

      Torunlarımın oyuncaklarının hepsine imreniyorum aslında, ancak çocuk olsaydım onların legolarıyla saatlerce oturup oynamak isterdim. Keşke benim çocukluğumda legolarım olsaydı diye hep düşünmüşümdür. Şimdi oyuncak oynamak istediklerinde “lego oynayalım” diyorum. Bazen onlar doğrudan legoları getiriyorlar, sanki hissediyorlar.

       Çocuklara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Anne babaları onları çok seviyor, ilgileniyor. Babaları onların bir dediğini iki etmiyor. Yorgun bile olsalar mutlaka onlara zaman ayırıyor ve oyun oynuyorlar. Bu yüzden çok şanslılar. Onların aileleri ile geçirdikleri zamanın ne kadar değerli olduğunu bilmelerini ve bu fırsatı iyi değerlendirmelerini isterim. Tüm babaların babalar gününü de ayrıca kutluyorum.

Muharrem dedemize, bu güzel sohbeti için teşekkür ediyor ve EÇED olarak sağlıklı, mutlu bir yaşam temenni ediyor ve Babalar gününü kutluyoruz…

HAZIRLAYANLAR : AYNUR ÖZKAN – NUR ÖZYEŞER CİNEL –  ÜMMİYE KARATAY DİKMEN

18 Haziran 2020
217 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?