Site Rengi


SONGÜLTEYZEMİZ VE REFİK AMCA

SONGÜLTEYZEMİZ VE REFİK AMCA

Refik ÖZEN(68) Milli eğitim Müdürü Emeklisi ,Songül ÖZEN(66) Ev Hanımı,3 Çocuk,5 toruna sahiptirler.

Emekli Milli eğitim müdürü olan Refik amcamız ve Ev hanımı olan Songül teyzemizle, yılbaşı akşamları üzerine tatlı bir söyleşi yaparak, geçmişin penceresi birlikte araladık. 3 çocuğu ve 5 torunu bulunan Refik amcamız ve Songül teyzemize sevdikleri ile beraber daha nice sağlıklı uzun yıllar dileyerek söyleşimize başlıyoruz!…

Refik amca ve Songül teyze bize hatırladığınız kadarıyla çocukluğunuzdaki yılbaşı akşamlarından biraz bahseder misiniz?

_Refik amca; Sokağa çıkardık. Kapıları çalıp kaçardık bizi yakalayanlar, o yıl bereketli olsun diye üzerimize un ve su serperlerdi. Daha sonra bizlere un ,yağ, şeker verirlerdi, bizde eve götürürdük. annelerimiz ertesi gün helva yapıp dağıtırlardı.

_Songül Teyze; Bizim evde yılbaşı akşamları çok güzel ve eğlenceli geçerdi. Öncelikle yılbaşı olacağı gün evlerde hep temizlik yapılırdı. Akşam yemeğine çok önem verilirdi. Sevilen yemekler yapılırken aynı zaman da yöresel yemeğimiz olan kaz mutlaka her yemek masasında olurdu. Televizyonda yılbaşı özel programı izlenirdi. Merakla hangi sanatçının çıkacağı beklenirdi. Tombala oynamak için günler öncesinden para biriktirirdik. Saat 24.00 gibi sokağa çıkardık komşularımızın kapısını dinlerdik. Evde ne konuşulursa ilk duyduğun şey senin kaderin oluyor diye inanırdık. Bazen annem anlatırdı kendi çocukluklarındaki yılbaşı akşamlarını. Onu dinlemekte çok eğlenceliydi. Annemin çocukluğunda, akşamları elektrikler olmadığı için el lambasıyla otururlarmış. Yılbaşı akşamları yemek masası çok güzel ve özel olurmuş, ama büyükler ve çocuklar yemeklerini ayrı ayrı farklı yerlerde yerlermiş. Daha sonra evin yaş olarak en büyük olanı hikayeler masallar anlatırmış ve herkes onun etrafına toplanıp, o güzel masalları dinlerlermiş.

Refik amca sizce şimdi yılbaşları nasıl geçiyor ?

Mümkün olduğunca çocuklarımız ve torunlarımızla bir arada olmaya çalışıyoruz. Tabiki bizim çocukluğumuzda ki gibi çok heyecan verici olmasada, genelde güzel yemek masaları yine hazırlanıyor. Hep birlikte tombala ve farklı oyunlar oynamaya çalışıyoruz. Ama torunların ilgi alanları farklı olunca, bu oyunlar pekte uzun süreli devam edemiyor. Yeni nesilin ilgi ve beklentileri bizim çocukluğumuzdaki gibi masum beklentiler değil. O yüzden çabucak dağılıyorlar. Herşeye rağmen onlarla birlikte olmak ve yeni yılı kutlamak çok güzel. Fakat bu yıl yılbaşını virüs nedeniyle evlerimizde, çocuklarımız olmadan, onlardan ayrı geçirdik., Songül hanımla, kendi kendimize mutlu olmaya çalıştık. Ama hiç tat vermedi. Yine de umudumuzu kaybetmiyoruz. Gelecek yıl hep birlikte kutlayacağımıza inananıyoruz.

Songül teyze eklemek istediğiniz bir şey varmı?

Bu yıl hepimiz için çok zorlu bir süreçti zor geçti. Sevdiklerimden, çocuklarımdan, torunlarımdan, uzak kaldım. Bundan sonraki yılbaşını tüm sevdiklerimizle bir arada olarak, mutlu sağlıklı geçirelim. İnşallah bir önceki yılı hiç aramayalım.

Refik amcamıza ve Songül teyzemize, bu güzel sohbete birlikte katılmak istedikleri için teşekkür ediyor ve EÇED olarak sağlıklı, mutlu bir yaşam temenni ediyoruz…

HAZIRLAYANLAR :NUR ÖZYEŞER CİNEL – ÜMMİYE KARATAY DİKMEN – AYNUR ÖZKAN

05 Ocak 2021
198 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?