Site Rengi


Söyleşi Köşesi

Geri dönüşümün amacı; kaynakların gereksiz kullanımını önlemek ve atık çöp miktarını azaltmaktır. Cam, kağıt, alüminyum, kompozit, çelik, ahşap, plastik, pil, elektronik atıklar, motor yağı gibi maddeler geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilir hale gelir bu da ülke ekonomisinde önemli bir rol oynar.

Geri dönüşümle kazanılabilecek atıkların değerlendirilmesiyle çöp miktarı azalacak, çevre ve doğa kirlenmeyecek, atık maddelerin tekrar kullanımı ile ekonomiye katkı sağlanmış olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki doğa ve çevrenin korunması doğadaki tüm canlıların sağlığı için yapılabilecek en önemli şeydir.

Atık ve çöp Arasındaki Fark Nedir?

Atıklar kendi içerisinde; evrensel, tıbbi, endüstriyel, tarımsal ve bahçe atıkları olarak sınıflandırılabilir. Çöp, içinden kağıt, karton cam, metal, plastik gibi maddeler ayrıldıktan sonra geride kalan ve hiçbir şekilde geri kazanımı veya geri dönüşümü mümkün olmayan artık malzemeye denmektedir.

Geri Dönüşümün Önemi

  • Doğal kaynakların azalmasını önler.
  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • Bertaraf edilmesi gereken katı atık miktarı azalır.
  • Ekonomiye katkı sağlar.
  • Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmeyi sağlar.
  • Sera gazı emisyonunun düşmesine katkı sağlar.
  • Evsel atıkların kompost yöntemiyle geri dönüştürülmesi toprağın verimini arttırır. Böylece hem organik hem de besin değeri yüksek ürünler elde edilir.

Geri dönüşüm bilinci geliştirmek ve geri dönüşümün yaygınlaştırılarak çevrenin ve doğanın korunmasını sağlamak bütün eğitimcilerin üstlenmeleri gereken sorumluluklardır.   

16 Şubat 2022
66 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?