Site Rengi


UYUYAMIYOR MUSUN, KÜÇÜK AYI?

YAZAN: MARTİN WADDELL

YAYIN EVİ: KIR ÇİÇEĞİ YAYINLARI

YAŞ: 2-6

Mağranın en kuytu köşesinde yatağında bir türlü uyuyamayan küçük ayı, karanlıktan korkmaktadır. Şöminenin karşısında oturmuş ayı kitabını okumaya çalışan büyük ayı ise, bu soruna bir çözüm bulmuştur. Küçük ayının odasına, önce minnacık bir fener, sonra büyük ve en sonunda da daha büyük fener getirerek onu karanlıktan kurtarmıştır. Büyük ayı ne yaparsa yapsın, küçük ayı yine uyuyamamıştır. Bunun üzerine küçük ayının patisinden tuttuğu gibi mağranın dışına çıkaran büyük ayı, onu sevgiyle güvenli kollarına almıştır. Ancak büyük ayı, dünyanın tüm fenerlerini getirse bile, küçük ayının karanlık korkusunu yenmesine yardımcı olamayacağının farkına varmıştır.

Acaba küçük ayının uyuması için neye ihtiyacı vardır?…

Andersen” ödüllü ünlü yazar in Büyük Ayı, Küçük Ayı dizisinden olan bu eser “Smarties” ve “Kate Greenaway” ödülleri almıştır. Karakterler pastel tonlar kullanılarak yumuşak bir çizim ile gerçeğe yakın bir şekilde yansıtılmaya çalışılmış ve öykü 24 dille çevirilerek çocuklarla buluşturulmuştur. Resmin ve anlatımın bir bütünlük gösterdiği bu değerli kitap; içinde sevgiyi barındırarak, güven vermenin önemini vurgulayan, duygusal temasın mucizelerini gösteren hoş ve naif anlatışıyla çocukların duygusal gelişimini ön plana çıkaran bir kitaptır.

Çocukların en çok sevdiği öyküler arasında yerini alan bu kitap, ebeveynlerinde çocuklarına okurken, sevgiyi yoğun bir şekilde hissedecekleri ve okumaktan zevk alacakları, her çocuğun başucunda bulunması gereken değerli bir kitaptır.

Sayın Martin Waddell’  ve kitabı resimleyen Barbara Firth’e çocuk edebiyatına kazandırdığı bu güzel öykü için, EÇED olarak teşekkür ediyoruz…

HAYDİ ÇOCUKLAR !…

UYUYAMIYOR MUSUN, KÜÇÜK AYI?

ÖYKÜSÜNÜ OKUMA ZAMANI


HAZIRLAYANLAR :NUR ÖZYEŞER CİNEL –  ÜMMİYE KARATAY DİKMEN – AYNUR ÖZKAN

17 Haziran 2020
462 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?