Site Rengi


Uzman Gözüyle: 3-6 Yaş Çocuklarda Alerjik Reaksiyonlar

Uzman Gözüyle: 3-6 Yaş Çocuklarda Alerjik Reaksiyonlar

3-6 YAŞ ÇOCUKLARINDA ALERJİK REAKSİYONLAR

Alerjiler, çoğu insan için tipik olarak zararsız olan şeylere anormal bağışıklık sistemi reaksiyonlarıdır. Bir kişi bir şeye alerjisi olduğunda, bağışıklık sistemi bu maddenin vücuda zarar verdiğine inanır, onu bir istilacı olarak görür ve onunla savaşmaya çalışırken alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.

Genellikle bazı gıdalar, toz, bitki poleni veya ilaçlar gibi alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler alerjen olarak bilinir. Alerji herhangi bir çocukta görülebilir, ancak alerji öyküsü olan ailelerdeki çocuklarda daha yaygındır.  Alerjik  hastalıklarda erken teşhis, hastalığın takibi ve  ileriki  yıllardaki seyri çocuklar açısından oldukça önemlidir. Geç yapılan teşhis çocuğun sosyal ve psikolojik hayatını olumsuz etkilemektedir. Alerjik hastalıklarda tanı, hastanın şikâyetleri dinlendikten sonra bir takım testler ile konulmaktadır. Bu testlere örnek verecek olursak deri prick testi, kan testleri, besin provokasyon testleri, solunum yolu testlerini söyleyebiliriz.

3-6 yaş çocuklarda en sık görülen alerjileri astım, alerjik rinit (saman nezlesi), besin alerjileri, egzama, ürtiker, anafilaksi olarak sıralayabiliriz. Bu alerjilere verilen reaksiyon esnasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjinin etki yarattığı organda anormal şiddette bir alerjik yangı oluşturur ve hastalığın bulgularının çıkmasına neden olur.

Alerjik yangı:

Burunda ; hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı

Gözlerde ; yanma, sulanma ile karakterli olan saman nezlesine

Akciğerde bronşlarda ; hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına

Deride; kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzamaya, Bağırsakta; karın ağrısı, ishal, kusma ve bağırsaklar dışında birçok bulguya neden olan besin alerjisine vs. neden olur.

Alerjiye neden olan bağışıklık sistemimizin çevremizdeki alerjenlere olan anormal ve şiddetli reaksiyonu olduğu ve bağışıklık sistemi hücreleri vücudumuzda kan dolaşımı olan her yerde olduğu için alerji bulguları yalnızca o organda değil birçok ayrı organda görülebilir.

Alerjik reaksiyonlar ortaya çıktığında tanı koyma aşamasında gerektiği takdirde çocuklara günlük tutturmalı ve vücuda giren temas eden olası alerjenleri listelemeliyiz. Her alerjinin reaksiyonları bir olmadığı gibi tedavi yöntemleri de bir olmayacaktır. Alerjik reaksiyonların tedavisinde ilk olarak alerjen ile olan temas ortadan kaldırılmalı ve sonrasında izlenecek yol doktorumuzun yönergeleri ve önerdiği ilaçlı tedaviler olmalıdır.

Metin ŞEN

Çocuk Hastalıkları Uzmanı

08 Mart 2021
223 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?